FSH גבוה

ניתן בעזרת דיקור סיני להוריד בזמן קצר, את הרמות הגבוהות של ה FSH  , לרמות תקינות, ולשפר את איכות הביצית .

טיפול בדיקור סיני יעיל מאוד במצבים של רמות FSH גבוהות.

פיתחתי בקליניקה טכניקה ייחודית ,להורדת FSH גבוה  בפרק זמן קצר של בד"כ מחזור אחד .

מה במאמר :

במאמר הזה אסביר תחילה על הורמון ה FSH מההיבט של הרפואה המערבית ולאחר מכן כיצד, בעזרת הטכניקה הייחודית  שפיתחתי דיקור סיני, אנו מורידים את רמת ה FSH הגבוה ומשיגים את ההיריון המיוחל .

מהו הורמון FSH – Follicle Stimulating Hormone

פירוש השם FSH הוא הורמון מגרה הזקיק. הורמון ה FSH מופרש מבלוטת יותרת המוח ואיברי המטרה שלו הן השחלות. FSH אחראי על תהליך הביוץ בכך שהוא מגרה את הזקיקים שבשחלות לגדילה. רמתו התקינה של FSHהיא בין 2 ל 10 יחב"ל . רמת FSH נמוכה מ 2 יח' נובעת לרוב מתפקוד לקוי של בלוטת יותרת המוח והדבר מטופל תרופתית. רמה גבוהה של הורמון FSH  , בין 10 ל 20 יח', מעידה על תגובה שחלתית נמוכה . רמה של FSHגבוהה מ 20 יח' מעידה לרוב על שחלה שאינה מתפקדת כלל.
עליית הורמון ה FSH , מעל ל 10 יח' , היא תגובת בלוטת יותרת המוח לירידה בתגובה השחלתית ל FSH. הירידה נובעת מירידה ברמת הורמון האינהיבין  המופרש מהשחלה, המצביע על ירידה בתפקודה של השחלה. רמה נמוכה של הורמון האינהיבין מאותת לבלוטת ההיפופיזה על תגובה חלשה של השחלות. ומכאן, ההיפופיזה מעלה את רמת ה FSH בניסיון להגביר את הגירוי, כדי שהשחלות יגיבו בגדילת הזקיקים.

כיצד מטפלים ב FSH גבוה ברפואה המערבית

חלק מהנשים המבוגרות כרונולוגית או צעירות עם כשל שחלתי מוקדם  POF , לא יגיבו טוב לגירוי השחלתי ע"י תרופות הורמונאליות השייכות למשפחת הגונדוטרופינים.
במצב כזה של FSH גבוה הרופא מרכיב לאישה "פרוטוקול" המתאים להן. פרוטוקולים אלה מושתתים על מינון גבוה של גונדוטרופינים כמו מנוגון והפסקת הדקפפטיל עם הווסת.
ישנם רופאים המנסים פרוטוקול קצרצר עם מעט הורמונים לקראת שאיבת הביצית.
במצב שהטיפול לא צלח, הרופא מפנה את האישה ל תרומת ביצית ……

כיצד משיגים הריון עם FSH גבוה בעזרת דיקור סיני

בראייה של הרפואה הסינית, שבע השנים הפוריות ביותר של האישה הן 28 – 35. נשים יכולות כמובן להרות לפני ואחרי גיל זה אך לפני גיל 28 האישה לא בשלה מבחינה פיזיולוגית להריון ואחרי גיל 35 תפקוד השחלות מתחיל לרדת ומכאן… רמת ה FSH מתחילה לעלות. במצב של FSH  גבוה תופנה לרוב האישה לתרומת ביצית בטענה שהשחלות שלה לא מגיבות ואיכות הביציות נמוכה. ברפואה המערבית לא ניתן להשפיע על איכות הביציות, אך, לא חייבים לקבל את רוע הגזירה.
 בעזרת טיפול ברפואה הסינית ניתן לשפר את איכות הביציות ולהוריד רמת FSH גבוה.
מחקרים הוכיחו שאכן דיקור סיני יעיל בהורדת FSH  גבוה וישנם היום כבר רופאים שמפנים אלי מטופלות בנושא של FSH גבוה. דיקור סיני משפיע על האיזון ההורמונאלי וביניהם FSH . ואכן נשים רבות שפנו אלי בנושא, הצלחנו יחד להוריד את רמת ה FSH הגבוה,  בד"כ תוך מחזור אחד או שניים, נכנסו להריון  וילדו ילדים בריאים ומאושרים.

הורדת FSH  גבוה ושיפור איכות הביצית בעזרת דיקור סיני

הרפואה הסינית מתייחסת לאישה כמכלול שלם, גוף ונפש, כאשר האחד משפיע על השני. 
* מתח נפשי – משפיע על תפקוד ההיפופיזה ומכאן על הורמון ה FSH שהיא מפרישה. טיפול בדיקור סיני מרגיע את האישה ובכך בין היתר עוזר להוריד את רמת ה FSH הגבוה.
קולטנים ל FSH בשחלה – בשחלה ישנם קולטנים להורמון ה FSH . לפעמים, מצב הקולטנים ירוד ולכן, למרות שיש זקיקים עם ביציות, השחלה לא מגיבה ל FSH  ולכן ההיפופיזה ממשיכה להפריש FSH כדי לנסות "להעיר" את השחלה ומכאן רמת ה FSH עולה. בדיקור הסיני אני משפר את זרימת הדם והאנרגיה לרחם והשחלות וכמו כן פועל לשיפור יכולת הקליטה של הקולטנים ובכך מוריד את רמת ה FSH הגבוה.
חיזוק האיברים האחראים על תפקוד השחלות – ע"פ הרפואה הסינית, ישנה אינטראקציה בין האיברים בגוף. האיברים מזינים ומבקרים האחד את השני. בדיקור סיני אני מחזק בנוסף לשחלות גם את האיברים האחראים על תפקוד השחלה, כי פעמים רבות עיקר הקושי הוא לא בשחלות ( ש"ג ) אלה באיבר האחראי עליהם ( קצין המשמרת ), ובכך, מצליחים להוריד את רמת ה FSH  הגבוה .
איכות הביצית –  ישנם מספר גורמים המשפיעים וקובעים את איכות הביצית :
 גנטיקה –  היא פרמטר המשפיע על איכות הביצית, אך, היא פרמטר נתון ואין לנו אפשרות להשפיע עליו.
 גיל האישה – גיל הביציות הוא כגיל האישה + 20 שבועות לערך, משום שהביציות נוצרות כשהאישה עצמה הייתה עוברית בשבוע העשרים להריון. וככל שהזמן חולף הביציות "מזדקנות" והופכות פחות ופחות פוריות וזה נתון שאין לנו אפשרות להשפיע עליו.
אורח חיים – כמו כל תא בגוף האדם גם הביציות מושפעות מאורח החיים של האישה שכולל הרגלי תזונה, עישון, אלכוהול, מנוחה, פעילות גופנית וסטרס נפשי ופיזי כאחד. 
גדילה והבשלה של הביצית בזקיק בשחלה – איכות הביציות מושפעת במידה מסוימת מהשלב של גדילה והבשלת הזקיק המתרחש בכל מחזור בין תחילת הוסת ועד לביוץ או שאיבת הביציות בטיפולי IVF .
בדיקור הסיני אני משפעל את השחלות, מעודד זרימת דם ואנרגיה אליהן ובכך משפר את תהליך הגדילה וההבשלה של הזקיקים ומכאן משפר את איכות הביצית.
לסיכום – כפי שהסברתי לעיל,   ניתן בעזרת דיקור סיני להוריד בזמן קצר, את הרמות הגבוהות של ה FSH  , לרמות תקינות, ולשפר את איכות הביצית .

חשיבות הקשר בין המוח הלב והכליות על רמות FSH גבוה

כאשר הקשר בין השלושה לא טוב, ההזנה של המערכת הגניטלית נפגעת ובכללם השחלות. התגובה השחלתית יורדת ומכאן רמות ה FSH עולות וערך ה AMH יורד.
מחלקים את גוף האישה ל 3 חלקים: לב מוח רחם. מפרידים בינייהם 3 סרעפות: צוואר, נשימה ורצפת האגן.
המוח – המרכז ההורמונלי. הפרשת הגונדוטרופינים.
הלב- אחראי על הקצב. הלב לוקח את המסרים מהמוח ודואג שיעשו בקצב מדוייק.
בסטרס הלב משנה את הקצב של המסרים ההורמונלים
האגן – מערכת המין והעיכול.  – המוח חושב הלב מרגיש והרחם יודעת. אינטואיציה
העורק הראשי לוקח את המסרים מהדם. הוא מתפצל לעורק השחלתי המזין את הרחם והשחלות. תנועת הדם הזו היא קריטית לבריאות רירית הרחם, דופן הרחם והשחלה. כשתנועת הדם לא טובה בגלל סטרס, חוסר פעילות גופנית ועוד אז השחלה נפגעת. לכן תגובת השחלה יורדת וה FSH גבוה.
הדם מכיל: זיכרון, רגשות, DNA' הורמונים, הזנה. הכל נישא ומונע ע"י הדם.
חוסר איזון בין מוח,לב ורחם משפיע על חוסר האיזון במשוב ההורמונלי.
המוח מפריש את ה LH/FSH זה הלמידה הבחירה הדיוק, החשיפה למידע חיצוני
הלב  מאפשר את התיזמון והכמות שיורדת כלפי מטה
הרחם אחראית על הפרשת אסטרוגן ופרוגסטרון. בקרת איכות ותמצית קיומנו.
האיזון בינהם מאפשר את הבריאות ההורמונלית שלנו.

כאשר יש דברים שנתקעים, זה אומר שמשהו בניקוז ובתיקשורת שלהם  נתקע.
פיריון הוא בעצם מערכת היחסים בין המוח והרחם דרך הלב ז"א מערכת היחסים בין השמים לבין האדמה והמים. השמים יטפטפו כלפי מטה לשחלות והשחלות יאדו אותם כלפי מעלה. זו מערכת יחסים תקינה בינהם.. הדרך לעודד זאת היא דרך האגן.
דברים שקורים באגן יכולים לעודד או לפגוע באיזון.
השכבות השונות באגן: הבנת האגן – קילוף שכבות.
תמיכה של כל שיכבה בתהליך הפיריון והצמחים היכולים לעזור לו.
עור – טמפרטורות וטקסטורות
פאשיה – לחות ותקשורת
שומן – פיזור שומני
שריר – גמישות וטונוס
לב, כליות ורחם
מערכת עצבית
שכבות האדמה – שכבות הבטן
השכבה החיצונית, המגינה, האפידרמיס העור. איך האישה לוקחת את העולם פנימה ואיך היא מבטאת אותו החוצה.. יש את הפאשיה שמצפה את כל הגוף מתחת לעור, כך שתנועות באזורים אחרים בגוף כמו היד, יכולה להשפיע על תנועה של הפאשיה באגן. מערכת תנועת השומן גם היא מאוד קריטית לפיריון.
השכבה הפנימית – דם ו ying . ה ying האלמנטים המזינים את השרירים הרצועות והרקמות והאיברים.
השכבה השלישית היא הקונסטטוציה תמצית החיים ה jing – מאיפה הגעתי. אנחנו נולדים עם 100% jing ו 0% בינה ומתים עם היחס ההפוך בינהם. וה yuan המשפיעה על מערכת העצמות והגמטות המערכת ההורמונלית השחלות.

פתולוגיות הגורמות ל FSH גבוה

העור – Tai yin  – ריאות וטחול
ריאות:
שולטות ומפיצות צ'י בכל התעלות ולכל האיברים
הריאות הם האיבר העקרי שמפזר צ'י, דם ונוזלים בכל הגוף.
פיזור הורמונלי בכל חלקי הגוף
ספיגה פנימית של הנוזלים לתוך הרקמות והבלוטות מול קליטה שיטחית
מפזרות נוזלים לכל הבלוטות ההורמונליות שלנו.
תפקיד משמעותי בהפריה. תפקיד הורמונלי קריטי. לכן צריך לבדוק את תיפקוד הריאות בכדי לוודא שהפיזור ההורמונלי תקין. נשימה טובה מאפשרת את הפיזור ההורמונלי להגיע לכליות ולשחלות ולחבר בינהם. פתולוגיות כמו FSH גבוה ו AMH נמוך או להיפך. משהו שלא נראה נכון בתנועה ההורמונלית שלנו.

הפאשיה – כיס מרה
כשיש פתולוגיה של צד אחד כמו שחלה אחת פועלת לעומת השנייה.

Yang ming  –  קיבה ומעי גס. שומן כמאגר וכמערכת הגנה

תפקיד השומן הוא להוות מרכז אגירה של חומרי הזנה.
הורמונים נאגרים ברקמת השומן
לכן, עודף או חוסר תאי שומן יכולים לגרום לתגובה שחלתית נמוכה FSH גבוה, או תגובה לא טובה להורמונים הנלקחים בטיפולי IVF.

Jue yin

שכבת שרירים ורצועות
כח, גמישות ותנועה
החיבור בין הגוף לנפש זו תנועה. ה jue yin הוא שמחזיק אותו
Liver
תפקידי הכבד:
אחראי על אכסון הדם במנוחה
מעודד תנועה חלקה של צ'י
מווסת ומנקז דם וסתי
שולט ומזין גידים ורצועות.
הרחם יושבת בין שרירים רצועות גידים ופאשיה.לכן, גמישות האגן מאוד חשובה לתנועת הדם אל השחלות.
מתח
חוסר פריון לא מוסבר
חוסר תגובתיות לטיפולים
כאב
מתח – גורם לכיווץ השרירים בבטן. אפשר לראות שכיווץ השרירים בין השכמות נגרם במקביל לשרירים ברחם. כמו שרכב שטח רומס ודוחס את האדמה, כך המתח רומס וקפץ את השרירים. השרירים בין השכמות משפיעות באופן ישיר על מה שקורה בחצוצרות.
חוסר תגובתיות לטיפול הורמונלי – כשיש מתח הסרעפת חוסמת והמערכת הסימפטטית מגבירה פעילות על חשבון המערכת הפרסימפטטית וכך הפעילות של הרחם – שחלות כמעט מורדמת . לכן, ישנה תגובה נמוכה לטיפול ההורמונלי.
כאב – יוצר סטגנציה ומכאן הפרעה בזרימת הדם למערכת הגניטלית.

Shao yin – הלב הכליות והרחם

הלב – הזנת ותנועת הדם. מקור האש המאפשרת את התנועה והפריצה קדימה.
הכליות – מקור המים. הג'ינג מתחיל ממנו השחלות מחזיקות את החיים הראשוניים בתוכם. התנועה בין המים לאש היא בעצם המערכת ההורמונלית המאפשרת את האיזון בין כולם. לכן, צריכים שהלב יהיה מאוזן ובקצב הנכון ושהכליות יהיו מוזנות.
תנועת הדם באגן חשובה לתגובה השחלתית. בדיקות הדם FSH AMH מתייחסות לשיכבה החיצונית של השחלות. לכן, אם נווסת ונזין את הלב והכליות עם הצמחים שיכולים לחדור כנראה לשכבות העמוקות.
Shao yin ותקשורת באגן
מערכת היחסים בין הלב הכליות והרחם קשורה לעולם הרגש. היא מאפשרת תנועה למלא את ה dai mai  והכליות.     

פתולוגיות המשפיעות על הפריון  Shao yin

חוסר איזון הורמונלי
מחזורים לא סדירים
כשל שחלתי
בעיות מולדות
הפלות בשלבים מוקדמים
בעיות מולדות – אם ישנם בעיות כרומוזומליות מולדות, ניתן למזער את תופעות הלואי שלהן.
הפלות בשלבים מוקדמים – אם זה מבעיה כרומוזומלי, ניתן לשפר את איכות הביציות ע"י הצמחת זקיקים טובים יותר מהשכבות העמוקות.

Tai yin – ש"ש ומעי דק

הגנה
יציבה
חוסן
ניקוז פסולת

סקרום

מאוד קריטי לבריאות האגן. עיצבוב האגן עובר דרכו. כשיש מתח הוא מתכווץ ומשפיע על העיצבוב.
ברפואה הסינית אומרים שצריך לשחרר את ה the 5 pillars כדי לאפשר את בריאות הרחם והאגן.
משחררים אותם דרך גואשה, קומפרסים חמים של צמחים ודיקור. וזאת כדי לשחרר את התנועה בין סרעפת פתחת צוואר scm סרעפת נשימתית וסרעפת רצפת האגן.לבין הסוהס שזהו השריר המחבר בין עמוד השידרה לבין  האגן. בכתבים העתיקים נאמר שכאשר ה 5 גמישים, מערכת המרידאנים המיוחדים יכולה לזרום חופשי והאישה יכולה להרות.

מערכת העצבים המרכזית

הסקרום בעצם מעביר את המערכת העיצבית. כאשר האישה במתח המערכת העצבים הסימפטטית מחליטה שאברי החישה צריכם להיות מעוצבבים טוב יותר וזאת ע"ח עיצבוב מערכת הרבייה.האיזור שנסגר העיצבוב הוא באחד החוליות שמתחת לסרעפת ולא מעצבב את המערכת הפרסימפטטית שבאגן. מכאן שהגוף מקבל כל הזמן מסרים שהאישה בסטרס. האיום לא חייב להיות אובייקטיבי. אנחנו חשופים לעודף מיידע המגרה את המערכת הסימפטטית הגורם לירידה בעיצבוב המערכת הפרסימפטטית. ולכן התגובה השחלתית יורדת וה FSH גבוה .

פתולוגיות המשפיעות על הפיריון  Tai yang

מתח שרירי
סיאטיקה
אנדומטריוזיס עצבי
כאב

נכתב ע"י  יוסי פתאל Dipl. Ac. מומחה לפוריות ברפואה הסינית , מרצה וחוקר בתחום ואחראי התחום במרפאת עלמא של פרפ' דניאל זיידמן.

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter

אולי יעניין אותך גם...

*** בשורות חדשות ומרגשות ***

בנוסף לקליניקה הקיימת ברמת השרון, התחלתי לטפל גם במרפאת המומחים לפוריות בניהולו של פרפ' זיידמן. מוזמנות להגיע לטיפול גם ברח' מזא״ה 22א ת"א, במתחם היוגה.

דילוג לתוכן