בעיות קליטה והשתרשות של העובר, הפלות חוזרות והפלה טבעית

לאחרונה ניכרת עליה במספר הנשים המשלבות בטיפולי פריון את הרפואה הסינית יחד עם הרפואה הקונבנציונלית.
* מחקרים שנערכו בטיפולים משולבים, הראו הכפלת אחוזי ההצלחה של ההפריות (IVF) וההזרעות (IUI). הסיבה לתוצאות טובות אלו היא שהרפואה הסינית מטפלת בתופעות הלואי של ההורמונים המפריעות לקליטה וההשתרשות ומשפרת את איכות רירית הרחם המהווה את המצע לקליטה.

הפריה חוץ גופית (IVF) עוקפת אמנם את כל בעיות מפגש זרע-ביצית, אך עדיין נשארת בעיית הקליטה ברחם. העובר מוחזר אל רירית הרחם (גם בהפריה טבעית) ושם הוא אמור להשתרש. כדי שתהיה קליטה והשתרשות טובה של העובר, צריכה רירית הרחם להיות מספיק עבה (רצוי מעל 7 מ"מ בסביבות הביוץ), סדירה, בטמפרטורה מתאימה ושזרימת הדם בה תהיה חופשית. הווסת היא למעשה דם הרירית ואופייה מעיד על מצב הרירית. השליה לוקחת את האחריות להזנת העובר רק לקראת סוף השליש הראשון של ההריון. לכן, רוב ה הפלות חוזרות( הפלה טבעית ) מתרחשות בשליש הראשון.

נשים רבות סובלות מאי פריון מלכתחילה בגלל בעיית קליטה ומכאן שהפריה חוץ גופית לא בהכרח עוזרת * כ- 25%.
הטיפול ברפואה הסינית פועל, בין היתר, לשיפור איכות הרירית ובכך מאפשר קליטה  והשתרשות טובה יותר של העובר וכך מניעה של הפלות.

לכן, שילוב בין הטיפולים יכול לשפר בצורה ניכרת את הצלחת טיפולי IVF. *  מחקר שפורסם ב-2002 במגזין המדעי  ‘Fertility and Sterility’  ציין שיעור הצלחה גבוה בהפריה מלאכותית בקרב נשים שטופלו בדיקור סיני. במחקר, שנערך בגרמניה בשיתוף של אוניברסיטת Ulm יחד עם ב"ח המקומי, השתתפו 160 נשים בנות 28-36 . קבוצת הניסוי טופלה בדיקור מייד לפני ואחרי החזרת העובר (IVF) לרחם. בקבוצת הניסוי נרשם שיעור של 42.5% בהצלחת ההריון לעומת 26% בקבוצת הביקורת, שלא טופלה בדיקור.
מחקר שנערך באוניברסיטת קורנל הראה תוצאות דומות.

הפלות חוזרות

הסתכלות הרפואה המערבית

גורמי בריאות ברפואה המערבית נוטים להתייחס להפלות בשלבים שונים של ההיריון (שלושה טרימסטרים) ולבחון  אותם באופן דומה, דבר שבהבנתנו, עפ"י הרפואה הסינית, שגוי מיסודו, כי הרי שלבים שונים של ההיריון מושפעים מאיברים שונים.

25% מההריונות מסתיימים בהפלה בטרימסטר הראשון. ספירת הטרימסטר הראשון נעשית מתחילת המחזור האחרון, או מביוץ (או שאיבת ביציות) + שבועיים, ועד סביבות שבוע 14.
עפ"י הרפואה המערבית הסיבה להפלה ברוב המקרים היא חסר או תוספת של כרומוזום, או שינוי בתוך אחד מ 23 זוגות הכרומוזומים הנמצאים באופן תקין בכל תא בגופנו.  סיבה זו, לטענתם, אינה מצביעה בהכרח על בעיה גנטית והיא יכולה להתרחש אקראית במהלך חלוקת הביצית או הזרע. וכמו כן זו לא צריכה להיות הסיבה להפלות חוזרות. 
כ 3% מהנשים חוות הפלות חוזרות בטרימסטר הראשון. ברפואה המערבית הפלה חוזרת מוגדרת כרצף של 3 הפלות. הריון המסתיים בלידה בין ההפלות מוציא אותם מהגדרה של הפלות חוזרות. ברפואה הסינית אנו מתייחסים בכבד ראש גם במקרים של 2 הפלות ברצף וגם במקרה שהפלות חזרו אחרי הריון ולידה תקינים, כי הדבר מצביע בהחלט על נטייה להפלות.

הגורמים להפלות חוזרות בטרימסטר הראשון

בשנים האחרונות הוגבר המחקר בנושא ובמקרים רבים ניתן לזהות את הסיבה להפלות החוזרות ולהלן הגורמים הידועים :

1.      בעיה מכנית  – מבנה פגום של הרחם או חלל/רירית הרחם:
הרחם נוצר בשלב העוברי ע"י איחוד של שני צינורות. התמזגות לא שלמה של הצינורות עלולה לגרום למחיצה ברחם. במקרה והעובר משתרש במחיצה, קרוב לודאי שתתרחש הפלה, היות והמחיצה דלה בכלי דם.
ניתן לאבחן את המחיצה ע"י הדמיות שונות כמו אולטרסאונד וגינאלי. הסרת המחיצה נעשית ע"י היסטרוסקופיה ניתוחית.
הידבקויות בחלל הרחם , העלולות להיווצר בעקבות גרידות, הריונות, דלקות חוזרות בדרכי השתן או דלקת כלשהי בחלל הבטן, יכולות להפריע להשתרשות טובה ומכאן להפלות חוזרות. הטיפול בהידבקויות נעשה ע"י היסטרוסקופיה ניתוחית.

2.      הפרעה כרומוזומלית –
הפרעה זו מהווה רק 5% מהסיבות להפלות חוזרות וניתנת לפתרון ע"י הפריה חוץ גופית וזאת בעזרת אבחנה PGD והחזרת העוברים התקינים בלבד.

3.      מחלות אוטואימוניות – 
נוגדנים התוקפים את הגוף עצמו, כמו במקרה "זאבת", מסיבה לא ידועה יכולות עלולים להפריע להשתרשות ולגרום להפלות חוזרות.

4.      הפרעות הורמונליות – 
בסיום תהליך הביוץ נוצר הגופיף הצהוב שתפקידו להפריש את הורמון הפרוגסטרון החשוב לתמיכה הראשונית בהתפתחות ההיריון  עד אשר השליה מתפתחת מספיק כדי לקחת אחריות על הזנת העובר. במצב של אי-ספיקה של הגופיף הצהוב, לא מופרש מספיק פרוגסטרון והדבר יכול לגרום להפלות חוזרות. 
נהוג לתת פרוגסטרון טבעי כתמיכה במקרה כזה, למרות שלא הוכחה יעילותו.

5.       קרישיות יתר של הדם-
כ 65% מהמקרים של הפלות חוזרות הם על רקע של קרישיות יתר של הדם. הדבר יכול לגרום להיווצרות קרישים בדם ובכך להפריע לאספקת הדם לשליה לגרום להתנתקותה ולהפלה. כמו כן, קרישיות יתר בדם יכולה לגרום לרעלת הריון חמורה, היפרדות שליה, התפתחות לא מספקת של העובר (IUGR) ומות העובר.
הטיפול הנהוג במצב זה הוא מתן זריקות קלקסן (הפרין) .

6.      גיל מתקדם של ההורים-

מעל גיל 35 ובמיוחד סביב גיל 40, אחוז ההפלות עולה בצורה משמעותית וכן גם אי הפוריות.

הפלות חוזרות –  רפואה סינית

Kid Jing   ו Yin Def משפיע לא רק על יצור תאי העובר אלא גם על יצור תאי עובר בריאים ללא פגיעה בכרומוזומים ו DNA תקין. Yin Def  , שמשפיע יותר עם התקדמות גיל האישה, הוא גורם שכיח הפוגע ביכולת הקיום של תאי העובר. בהקשר של הביצית הוא נוגע לא רק לשלמות הכרומוזומים בגרעין הביצית אלא גם על המיטוכונדריה, שיש לה DNA   משלה. הDNA במיטוכונדריה של התינוק עובר בתורשה מהאם בלבד.

למרות שסביבה וסגנון חיים יכולים להשפיע על Kid Jing &Yin , הגיל הוא הגורם העיקרי להחלשות הכליות וזאת אפשר להסיק מהסתכלות בטבלה הבאה : 
גיל האישה /  אחוזי הפלה:

            18 – 20           12%

                                                            20 – 24           13%

                                                            25 – 29           14%

                                                            30 – 34           16%

                                                            35 – 39           19%

                                                            40 – 42           25%

                                                            43 – 46           50% ויותר

גיל הגבר אינו משפיע באותו האופן על הפלות כמו גיל האישה, אם כי ישנה עליה באחוזי הפלות כשהגבר מבוגר יותר. הטבע מגדיל את מספר ההפלות עם העלייה בגיל ההורים כדי למנע ייצור צאצאים עם Jing  חלש.
מעניינת העובדה שנשים , מעל גיל 35, שצרכו גלולות למניעת הריון למעלה מ 8 שנים, שעור ההפלות ואי הפוריות אצלן קטן בהרבה, משום שהן שמרו אלפי ביציות עם Jing טוב בשנים הפוריות שלהן.
אנו ברפואה הסינית צריכים לעשות טיפול מניעתי כדי שלא יתפתחו תאי מין לא תקינים. הטיפול המניעתי קל יותר לביצוע אצל זרע הגבר משום שביציות האישה נמצאות בשחלה עוד מזמן שהאישה עצמה הייתה עוברית בת 20 שבועות ו"חוותה על בשרה" את כל הקרינה שהאישה ספגה במשך חייה. כך שאין יכולת השפעה על ה DNA, אך, כן ניתן להשפיע על הזנת הזקיק והתפתחותו.
טיפול בצמחים ודיקור סיני, אצל גברים המאובחנים כ Yin Def  וחום פנימי הפוגע בצורתו התקינה של הזרע, יכול להשיג השפעה טובה על איכות הזרע.

טיפול למניעת הפלות

להבדיל מהרפואה המערבית בה אין התערבות ממשית של הרופאים למנוע הפלה והגישה שלהם היא יותר "נחכה ונראה" , ברפואה הסינית אנו מאבחנים את הגורם להפלות אצל האם או בהשתרשות העובר עוד לפני ההיריון. בהתאם לאבחנה אנו מבצעים טיפול מניעתי, וכן טיפול תומך למניעת הפלה במהלך ההיריון ובמיוחד בטרימסטר הראשון.

הסינדרומים הקשורים בהפלות:

Kid Def

Qi Def – Blood Def

Heat in the Blood

Blood Stg

·         Kidney Deficiency

יש להתייחס בטיפול ל Kid Yin ו Kid Yang . בתחילה יש לשים דגש יותר על Kid Yin  ומשהושג ההיריון, יש לחזק יותר את Kid Yang שאחראי לחום הרחם. הkid Yang Def הוא הגורם השכיח יותר להפלות בשלב המוקדם ולאובדן העובר טרם ההשרשה. כאשר יש איום להפלה במצב זה, יופיעו הכתמות דם מלוות בכאב גב תחתון ורגליים, ותדירות גדולה של מתן שתן.
נקודות שנוכל להשתמש בהן במצב זה : Bl – 23 Shenshu , Kd-3 Taixi ,
 Ren – 4 Guanyuan , Ren -12 Zhongwan , Du – 20 Baihui

·         Qi Deficiency

זהו גורם נוסף להפלות. האישה תחוש נפיחות בבטן עם משיכה מטה, תחושה המתפשטת גם לגב התחתון. היא תחוש עייפות ויהיו הכתמות דם על הפד. בבדיקת צוואר הרחם תמצא פתיחה קלה. הדופק יהיה חוטי והלשון נפוחה או חיוורת.
נקודות שנוכל להשתמש בהן במצב זה:  Du -20 Baihui , Ren-12 Zhongwan , Bl-20 Pishu , St-36 Zusanli , Ren-6 Qihai , Ki-3 Taixi

·         Blood deficiency

Blood def.  אינו גורם ישיר להפלות, אך הוא מעמיד בסכנה את בריאותו והתפתחות של העובר. המצב  מופיע בשלבים מאוחרים יותר בסביבות החודש השני שלישי. במקרה והאם אנמית או האולטרה סאונד מראה שהעובר קטן לגיל ההיריון, אז ישנה יעילות בחיזוק הדם. מנוחה ותזונה נכונה בתוספת ברזל חשובה במצב זה. 
הסימפטומים במצב זה יהיו עייפות, פלפיטציות וחיוורון. הדופק יהיה חלש והלשון חיוורת.

·         Heat in the Blood

החום אחראי להפלה מאיימת ובד"כ נובע מ Yin def , הוא ומופיע בד"כ בשלבים המוקדמים של ההיריון ובמיוחד במצב שהוא מייבש את האנדומטריום . גורמים נוספים היכולים לגרום לחום בדם הם מזון חריף וכעס הגורם ל Liv fire. אם החום פוגע בלב הוא יכול להגיע אל הרחם דרך ערוץ ה Bao . Heart Qi משפיע על "פתיחת" הרחם דרך ה Bao. לכן יש לתת את הדעת על קשר לב – כליות ולטפל במצב האמוציונאלי בדיקור סיני. גורם שלישי היא דלקת הגורמת לחום בדם, בד"כ ברחם עצמו. הסימפטומים היכולים להופיע בחום בדם הם אי שקט, צמא וחום. עצירות עם צואה יבשה ושתן כהה. דם בשתן. הדופק יהיה מהיר והלשון אדומה. במקרה זה יש לטהר מיידית את החום מהדם (הכבד והלב), בזמן שהרחם צריך להישאר חם מספיק להזנת העובר.
נקודות שנוכל להשתמש בהן במצב זה הן: Sp-1 Yinbai , Sp-10 Ki-2 Rangu , Liv-2 Xingjian , Pc-3 Quze , Ki-8 Jiaoxin , He-5 Tongli , Pc-6 Neiguan

·         Blood stagnation

Blood stg  אינו גורם שכיח להפלה אך יכול להופיע אחרי טראומה או פציעה ברחם מסיבות שונות. יכול להופיע לאחר תהליך IVF . ישנם מצבים בהם Blood stg  יכול להקדים את ההיריון כמו אנדומטרייוזיס, אנדומטריטיס, פוליפים וגידולים שונים אשר גורמים לדימום מהרחם במהלך ההיריון. כאב בטן חזק ולופת ילווה את הדימום. הלשון תהיה סגלגלה והדופק רוגש.
טיפול במצב זה טומן בחובו סיכון להיריון. צריך לכוון את הטיפול לשחרור הסטגנציה של הדם אבל להיזהר לא להפיל את התינוק. ישנה גישה שמרנית האומרת  שיש לחזק את הכליות ולהרים את ה Qi , עוד לפני שעושים כל טיפול אחר. אם זה לא מצליח, אפשר לטפל בצמחים, כמובן עם משנה זהירות.
נקודות שנוכל להשתמש בהם: Du-20 Baihui , Ren-12 Zongwan , Pc-6 Neiguan , St-29 Guilai , Sp-10 Xuihai .

  • אוביטרל [Ovitrelle]:

תרופה סינטטית המיוצרת בהנדסה גנטית ומכילה את הורמון ההיריון HCG. אוביטרל אחראית על גרימת ביוץ, שחרור הביציות מהשחלה. הזרקת האוביטרל נעשית בהתאם להתפתחות הזקיקים וכאשר רירית הרחם מספיק עבה וכן בהתאם לרמות האסטרדיול והפרוגסטרון. אוביטרל יעילה מאוד, מתן הזריקה במועד הנכון גורם לביוץ. יש הנוהגים , בטיפולי IVF , לתת אוביטרל גם לאחר החזרת העוברים וזאת לצורך תמיכה בהריון. מכיוון שאוביטרל מיוצרת בשיטת הנדסה גנטית הרי שהתרופה נקייה והיא מכילה מעט מאוד שאריות ביולוגיות ישנו מיעוט בתופעות הלוואי המקומיות (אדמומיות).

·         אוביטרל סיני  –  Ki – 18  Shi Guan     שער הג'ד

Shi – אבן – jade – סימן לעושר ואדמה מזינה. אבן חיונית ל Earth ומשמשת כמטפורה לעיכול. 
הגופיף הצהוב הנוצר בשחלה בביוץ הוא שאחראי להפרשת פרוגסטרון שתפקידו להחזיק את הרירית ולעודד הפרשת חומרי הזנה לרירית הרחם, שזהו תפקיד האדמה ע"פ הרפואה הסינית וכן הצבע הצהוב קשור גם לאדמה. הגופיף הצהוב מחזיק בתפקיד זה עד בערך סוף הטרימסטר הראשון, זמן בו השלייה התפתחה מספיק כדי לקחת את האחריות להזנת העובר ולהפרשת פרוגסטרון במקום הגופיף הצהוב. 
במשך השנים מצאתי כי שימוש בנקודה ki-18 בשלב שלפני הביוץ ( בכדי לעודד הבשלה טובה של הזקיק ) ובתקופה שלאחר הביוץ ( כדי לחזק את הגופיף הצהוב ) עוזר בצורה משמעותית להשגת ביוץ טוב וזאת ניתן לראות בגרף ה BBT. כמו כן  היא עוזרת בהשגת הריון חזק ויציב יותר ובכך מונעת הפלות והפלות חוזרות.

יוסי פתאל מטפל בכיר ברפואה הסינית וחוקר בנושא הפוריות

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter

אולי יעניין אותך גם...

*** בשורות חדשות ומרגשות ***

בנוסף לקליניקה הקיימת ברמת השרון, התחלתי לטפל גם במרפאת המומחים לפוריות בניהולו של פרפ' זיידמן. מוזמנות להגיע לטיפול גם ברח' מזא״ה 22א ת"א, במתחם היוגה.

דילוג לתוכן